10 (odpychających) porównań Leo Messiego i Cristiano

W odwiecznym pojedynku pomiędzy CR7 a La Pulgą, Portugalczyk, jeśli rozważyć wszystkie czynniki, po prostu nie może wygrać. Właściwie, nie może wygrać w żadnym z nich…

Leo Messi i Cristiano Ronaldo od zawsze są porównywani. Jest to historyczna rywalizacja, podobnie jak Magic z Birdem (w NBA) czy Lauda i Hunt (w Formule 1).

Obaj zawodnicy w każdym sezonie miewają swoje wzloty i upadki, co jedynie podsyca debatę na ich temat. Na ten moment, to gwiazdor Barcelony wydaje się notować lepszą passę, podczas gdy Portugalczyk pozostaje w cieniu.

Oto 10 porównań, do których najchętniej odwołują się sympatycy dwóch piłkarzy.

 

1. ZŁOTA PIŁKA

Leo Messi wygrał w plebiscycie France Football więcej razy niż ktokolwiek inny. Statuetka wędrowała do niego pięć razy – w 2009, 2010, 2011, 2012 i 2015 roku. W tym roku także na zasługuje na zwycięstwo. Cristiano zwyciężał trzy razy – w latach 2008, 2013 i 2014. Za pierwszym razem triumfował w barwach Manchesteru United, pozostałe dwa czynił reprezentując Real Madryt.

2. PRZEWAGA BRAMKOWA

Messi ma w tym sezonie 16 bramek w 14 meczach, Ronaldo 7 w 12. Leo strzela średnio 1,14 gola na spotkanie, Ronaldo 0,58. Niemal połowę mniej.

3. ASYSTY

Messi gra pod drużynę, Ronaldo zaś prezentuje indywidualizm w najczystszej postaci. Argentyńczyk zanotował do tej pory 7 asyst, przy 5 Portugalczyka. Dzięki swoim trafieniom i ostatnim podaniom, Messi jest zawodnikiem, który był zaangażowany w największą liczbę goli w Europie.

4. PRACA ZESPOŁOWA

Pomijając statystyki, obiektywnie Messi jest bardziej produktywny. Podczas gdy La Pulga świetnie dogaduje się z Luisem Suarezem i Neymarem, zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce w Madrycie. „Nie potrzebujemy uścisków i całusków,” powiedział Ronaldo na temat swojej współpracy z Balem i Benzemą. Portugalczyk stawia wyżej własny dorobek bramkowy aniżeli dobro drużyny.

5. TYTUŁY

Messi zdecydowanie góruje nad Ronaldo, biorąc pod uwagę wszystkie kluby napastnika Królewskich.

Tak wygląda łup „dziesiątki” Barcy, odkąd dostał się on do pierwszej drużyny (2004 – 2016):

8 Mistrzostw Hiszpanii

4 Ligi Mistrzów

7 Superpucharów Hiszpanii

4 Puchary Króla

3 Superpuchary Europy

3 Klubowe Mistrzostwa Świata

W sumie: 29 trofeów

A oto statystyki Ronaldo:

1 Mistrzostwo Hiszpanii (+3 Premier League)

2 Ligi Mistrzów (+1 )

1 Superpuchar Hiszpanii (+2)

2 Puchary Króla (+1)

2 Superpuchary Europy

1 Klubowe Mistrzostwo Świata (+1)

2 Puchary Ligi

W sumie: 19 trofeów

6. OBFITOŚĆ CZY ROZTROPNOŚĆ

Jest ogromna różnica między profilami piłkarskimi Messiego i Cristiano. Motorem napędowym tego drugiego jest ambicja. Ma wielkie ego, podsycane jeszcze bardziej przez chęć dorównania Argentyńczykowi. „Wiem, że jeśli strzelę, wygramy,” mówi Ronaldo. Leo jest równie konkurencyjny, jednak w jego wypowiedziach w większym stopniu przemawia przez niego rozwaga niźli arogancja. Podobnie działa na boisku, gdzie głos za niego zabiera jego gra.

7. PIŁKARZ KONTRA SPECJALISTA

Ta tendencja została w ostatnich latach wyjątkowo podkreślona. Podczas gdy Messi kreuje i napędza grę drużyny, Ronaldo stał się drapieżnikiem pola karnego. W jego zachowaniu na boisku pojawia się czasami konflikt interesów pomiędzy jego grą a kolegów z drużyny, mający podłoże w tym jak bardzo CR7 jest zaabsorbowany chęcią zdobywania bramek.

8. SZACUNEK ZE ŚWIATA PIŁKARSKIEGO

Są dwaj piłkarze o zatrważającej sile, których obawiają się rywale. Jednak to Messiego darzy się znacznie większym szacunkiem. Zbiera więcej pochwał, co zawdzięcza swojej szczerości oraz porozumiewaniu się językiem futbolu. Przez lata Ronaldo walczył, aby środowisko piłkarskie widziało jego osobę w sposób, jaki czyni to on sam. „Może nienawidzą mnie dlatego, bo jestem bardzo dobry,” powiedział.

9.DUŻY PRZECIWKO MAŁEMU, MAŁY PRZECIWKO DUŻEMU

Największe momenty Ronaldo zalicza w potyczkach z drużynami znaczenie niżej notowanymi. Jego najlepsze występy mają miejsce w spotkaniach z zespołami najsłabszymi. Messi z kolei, fantastyczne zawody notuje w finałach, Gran Derbi i innych meczach o podobnym stopniu natężenia.

10.MSN KONTRA BBC

Z całą pewnością najsilniejsza linia ataku na świecie. Messi jest kluczem w tridente Blaugrany, które zdobyło w tym sezonie 33 bramki, podczas gdy Ronaldo (7), Benzema (6) i Bale (7) jedynie 20.

Źródło: sport.es