“Byłem zaskoczony tym, co miał na sobie”


Kai Löffelbein, niemiecki fotograf oraz autor wyżej zaprezentowanego zdjęcia, udzielił wywiadu do BARÇA MAGAZINE odnośnie jego przeżyć związanych właśnie z tą fotografią.

BARÇA MAGAZINE rozmawiała z fotografem na temat kontekstu, w jakim zostało wykonane zdjęcie, które wygrało w grudniu zeszłego roku nagrodę “Photograf of the Year Award”. Plebiscyt ten organizuje magazyn GEO i niemiecki UNICEF.

Trzydziestoletni Niemiec we wrześniu ubiegłego roku udał się do Ghany w celu zrobienia fotoreportażu na temat toksycznych odpadów elektronicznych wysyłanych do Afryki. Podczas pobytu na wysypisku Agbogbloshie w Akrze, zauważył młodego chłopca w koszulce Barcy.

“Byłem zaskoczony, kiedy zobaczyłem, co on miał na sobie“, mówi Löffelbein.

“Próbowałem rozmawiać z nim, ale okazało się to niemożliwe… Byłem również pod wrażeniem witalności i energii młodych ludzi pracujących na wysypisku”. Fotograf naliczył około 800 osób zbierających śmieci, z których większość stanowiły dzieci.

Zdjęcie Löffelbeina teraz z pewnością będzie pojawiać się na wielu różnych festiwalach fotograficznych, przede wszystkim tych związanych z eksportem odpadów elektronicznych do Afryki, które są zagrożeniem dla zdrowia tamtejszych ludzi i powodują poważne szkody dla środowiska. Według szacunków ONZ, 6500 ton tych odpadów jest wysyłane co ​​miesiąc do Ghany, z których większość trafia na wysypiska takie, jak na tym zdjęciu.

źródło: foundation.fcbarcelona.com