Cule vs. Merengue – Złota Piłka nie dla Messiego!

cristiano-ronaldo-567-celebrating-goal-vs-barcelona-with-his-hand-demanding-barca-fans-to-be-calm-and-quiet-in-la-liga-2012-2013-1181327

Jakiś czas temu na naszych łamach często pojawiały się tak zwane “debaty”, czyli rozmowy dwóch redaktorów na poważne (chociaż nie zawsze) tematy. Otrzymaliśmy od Was wtedy wiele ciepłych słów i po kilku miesiącach przerwy postanowiliśmy wrócić do tego cyklu. Z tą różnicą, że starego, stetryczałego już Przemysława zastąpił młody, świeży, przystojny Adam Wielgosiński! Po stronie madryckiej wciąż Darek Kosiński, a obaj Panowie tym razem dyskutowali na temat Złotej Piłki za rok 2013. Komu by ją wręczyli? Zapraszamy do lektury!

Darek Kosiński: Cześć Adam! Już niedługo, już za jakiś czas w Zurychu odbędzie się gala wręczenia Złotej Piłki za rok (?) 2013. Messi wypadając z gry na około dwa miesiące definitywnie wypadł z walki o statuetkę?

Adam Wielgosiński: Zawsze jest Ribery, który zebrał wszystkie klubowe trofea, ale jest to nagroda indywidualna, dlatego Cristiano powinien ją zgarnąć. Lecz to nie zmienia faktu, że wszystkie gole Portugalczyka były niczym, bo mistrzostwa kraju nawet nie powąchał, a Puchar Króla podniosło Atletico, i to na Bernabeu.

D.K: Czyli zgadzamy się już w jednej kwestii, tym razem Lionel Messi po prostu nie powinien wygrać. W wyścigu pozostaje więc tak naprawdę dwóch zawodników – Cristiano Ronaldo i Frank Ribery. Do debaty na ich temat jeszcze dojdziemy, ale najpierw może coś nieco lżejszego gatunkowo. Jakich dwóch zawodników widzisz w piątce plebiscytu? Na co tak naprawdę szanse ma nasz rodzynek z Borussi?

A.W: Na co? Chyba na nic. Rozumiem cztery gole z Realem, ale poza tym? Awans z Malagą na mega farcie, o mistrzostwie nie ma co wspominać, bo Bayern resztę stawki w lidze po prostu wymiótł. Poza wspomnianą trójcę widzę w finałowej “5″ Ibrę i Schweinsteigera. Na nieszczęście Roberta dochodzi klapa w eliminacjach. Nie ma mowy. Zostając w temacie Złotej Piłki, nie jest to trochę dziwne, że w finałowej “5″ prawdopodobnie nie będzie żadnego środkowego pomocnika Barcy i Realu?

D.K: Czy na pewno nie będzie, to się okaże – ja przewiduję, że w “5″ znajdzie się miejsce dla takiego jednego. Wiesz co powiem! Właśnie tak, Mesuta Oezila! Według mnie w tym roku Niemiec naprawdę sobie na to zasłużył. W przypadku Andresa Iniesty to jest trochę tak, że on co roku powinien być w “5″, żeby nie powiedzieć, że na podium. Ale ilu mamy takich piłkarzy, którzy mimo bycia legendami nie mają w swoich gablotkach Złotej Piłki? Iniesta, Casillas, wspomniany przez Ciebie Ibrahimović, czy chociażby Gianluigi Buffon? Może warto by wprowadzić co roku statuetkę za całokształt? Albo przynajmniej wręczać ją naprawdę wyjątkowym graczom u schyłku kariery? Co do Roberta – Zbigniew Boniek ocenił to wyśmienicie – znalezienie się w “10″ nominowanych to już sukces, nie może liczyć na nic więcej.

A.W: Ewentualna obecność Mesuta w “5″ mnie nie zdziwi. Statuetka za całokształt? Na pewno fajna sprawa, ale nie będzie aż tak prestiżowa. Właśnie kolego, jak już powiedziałem, kogo wybieram jako laureata Złotej Piłki. Kto według Ciebie zgarnia trofeum?

D.K: Trochę odwlekałem ten temat, głównie dlatego, że tak naprawdę do końca nie wiem. Cristiano Ronaldo nie powinien mieć na półce tylko jednej Złotej Piłki, ale nie możemy myśleć w takich kategoriach. Ribery w tym sezonie wygrał wszystko, Ronaldo nie ma żadnego trofeum. Czy mamy liczyć indywidualne statystyki czy jednak trofea? Ty stawiasz na pierwszą opcję, ja wciąż się waham. Jeżeli wygra Cristiano, to możemy być niemal pewni, że Złota Piłka przez następne lata będzie rozdzielana pomiędzy Portugalczyka, a Leo Messiego. Inaczej będzie tylko wtedy, gdy jakiś inny piłkarz zanotuje sezon perfekcyjny – wygra wszystko w klubie, zdobędzie Puchar Świata i na dodatek strzeli 100 bramek w ciągu roku. Według mnie statuetkę otrzymać powinien jednak Ribery,dla mnie ważną kwestią są trofea. Patrząc jednak na to, jak ta nagroda przyznawana była przez ostatnie lata, chociażby na przypadek Wesley’a Sneijdera, wygrać musi Cristiano. A już za rok? Cytują Romana Kołtonia – Dlaczego nie Barcelona? Dlaczego nie ROBERT LEWANDOWSKI!

Śledź Darka i Adama na Twitterze!