Dzisiaj dzień Wszystkich Świętych, wspominamy Tito Vilanovę

vilanova_2876188

25.04.14 – tę datę z pewnością pamięta niejeden kibic FC Barcelony. W ten smutny dla całego świata futbolu dzień zmarł Tito Vilanova. Hiszpan był człowiekiem bardzo szczerym, który otwarcie mówił o swojej chorobie i z nieustępliwością próbował ją pokonać. W obchodzony dzisiaj dzień Wszystkich Świętych warto przypomnieć sobie życiorys tego wspaniałego szkoleniowca.

Początki i kariera piłkarska
Tito Vilanova przyszedł na świat 17 września 1968 roku w hiszpańskiej prowincji Girony położonej w Katalonii, a dokładniej w Bellcaire d’Emporda. Młody Hiszpan jako 16-latek trafił do La Masii, gdzie grywał na pozycji pomocnika. Przyszły szkoleniowiec Barcelony w 1990 roku jednak opuścił klub, w którym nie zagrał w ani jednym spotkaniu i przeniósł się do Figueres. Po dobrym sezonie w barwach nowego zespołu Hiszpan znowu musiał się przeprowadzać, bowiem zmienił swoją drużynę na występującą wówczas w ekstraklasie Celtę Vigo, w barwach której nie często pojawiał się na boisku. Katalończyk w 1995 roku powtórnie powrócił na drugoligowe boiska. W niższej klasie rozgrywkowej Tito Vilanova reprezentował barwy Badajoz, Mallorki, Lleidy, Elche oraz Gramenet, w którym zakończył karierę zawodnika.

Kariera trenerska
Karierę trenerską Tito Vilanova rozpoczął w wieku 35 lat. Hiszpan zaczął od prowadzenia czwartoligowego Palafrugell, a następnie został asystentem Pepa Guardioli w także czwartoligowych wówczas rezerwach FC Barcelony. W 2008 roku Tito Vilanova wraz z z Pepem Guardiolą zostali trenerami pierwszego zespołu FC Barcelony, z którym sięgnęli m.in. po potrójną koronę i zapisali się złotymi zgłoskami w historii klubu. Po odejściu z klubu Pepa Guardioli Tito Vilanova objął pierwszy zespół i prowadził go w sezonie 2012/2013, w którym zdobył 22. Mistrzostwo Hiszpanii.

Choroba i jej przebieg
Tito Vilanova o chorobie nowotworowej dowiedział się w listopadzie 2011 roku. W tym samym miesiącu 41-letni wówczas Hiszpan poddał się operacji ślinianki przyusznej przeprowadzonej w szpitalu Vall d’Hebron w Barcelonie. 19 grudnia 2012 roku klub ogłosił nawrót choroby u Tito Vilanovy, który został ponownie operowany, a następnie przez kolejne sześć tygodni poddawał się chemioterapii oraz radioterapii. Po sezonie dokończonym z drużyną szkoleniowiec udał się do najlepszej kliniki onkologicznej w Nowym Jorku. 19 lipca 2013 roku ówczesny szkoleniowiec Dumy Katalonii dzień przed towarzyskim starciem z Lechią Gdańsk zrezygnował z funkcji trenera, tłumacząc, że leczenia nie da się pogodzić z trybem życia profesjonalnego menadżera. Od tej pory były trener Blaugrany bardzo rzadko pojawiał się na wydarzeniach publicznych i wcale nie udzielał wywiadów. Niestety 24 kwietnia tego roku Tito Vilanova trafił do szpitala, gdzie dzień później zmarł w wieku 45 lat. Swoją śmiercią Hiszpan poruszył cały świat.

“To bardzo smutny dzień dla piłkarskiego świata. Tito Vilanova jest przykładem siły i odwagi dla nas wszystkich. Pozostanie w naszej pamięci” – mówił Iker Casillas.

“Nigdy nie zapomnę jego heroicznej walki o życie. Tito był dzielnym człowiekiem” – wspominał David Villa.

“Osoba trudna do zapomnienia. Zawsze będziemy o Tobie pamiętać.” – zapewniał Leo Messi.

“Smutek po śmierci Tito będzie towarzyszył mi do końca życia” – mówił Pep Guardiola.

“Za to wszystko, co przeżyliśmy razem nigdy Cię nie zapomnę. Dzięki za wspólną walkę” – pisał Eric Abidal.


Forca650x435


cordon-21st-may-2-630x420


_aliron_c3c49928


Źródło: Wikipedia.plFatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273