Euro gra: po fazie grupowej!

Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie rozpoczęło się tak niedawno, a już jesteśmy po fazie grupowej turnieju. 24 z 31 spotkań już zostało rozegranych, ale te najważniejsze wciąż przed nami. Kto melduje się w ćwierćfinale, a kto jedzie do domu? Zapraszamy do podsumowania.

Grupa A:

16 czerwca, Warszawa, Stadion Narodowy
Grecja – Rosja 1:0 (Karagounis 45’)

Wielka niespodzianka! Rosja za burtą piłkarskich mistrzostw Europy. Sborna przegrała decydujący mecz z Grecją 0:1 i pożegnała się z turniejem, pomimo wspaniałego meczu w pierwszej kolejce z Czechami. Jedynego gola dla walecznych Greków zdobył najbardziej doświadczony z nich – Giorgios Karagounis.

16 czerwca, Wrocław, Stadion Miejski
Polska – Czechy 0:1 (Jiracek 72’)

Mecz z Czechami był spotkaniem o wszystko dla Biało-Czerwonych i najważniejszym od 26 lat, tj. od  mistrzostw świata w 1986 roku w Meksyku. Polacy zaczęli bardzo dobrze, w pierwszych 25 minutach spotkania stworzyli sobie kilka dogodnych szans do objęcia prowadzenia, ale żadnej z nich nie potrafili wykorzystać. Z czasem coraz większą przewagę zdobywali Czesi, którzy w drugiej połowie wyprowadzili skuteczny kontratak zakończony bramką Jiracka. Ta bramka okazała się zwycięską dla Czechów, a zarazem zabijającą nadzieje milionów Polaków. Na uwagę zasługuje piękne zachowanie polskich kibiców po spotkaniu, którzy nagrodzili mimo to swoich piłkarzy brawami, a także wspaniałe zachowanie Czechów, których ostatnią pieśnią na wrocławskim stadionie było: „Polska! Polska!’.

Grupa B:

17 czerwca, Charków, Stadion Metalista
Holandia – Portugalia 1:2 (Van der Vaart 11’ – Cristiano Ronaldo 28’, 74’)

Przebudził się Torres, nadszedł czas i na Cristiano Ronaldo. Portugalczyk zanotował w kluczowym meczu z Holandią idealny występ, zdobył dwa gole i przesądził o zwycięstwie oraz awansie swojego zespołu. Portugalczycy byli  zdecydowanie lepsi od Holendrów, którzy mogli się pochwalić tylko cudowną bramką Van der Vaarta. Wicemistrzowie świata, Holendrzy, kończą Euro 2012 bez choćby jednego punktu. Cristiano i spółka tymczasem w ćwierćfinale w Warszawie zagrają z Czechami.

Ibrahim Afellay grał 23 minuty (zmienił Jetro Willemsa)

17 czerwca, Lwów, Arena Lwów
Dania – Niemcy 1:2 (Krohn Dehli 24’ – Podolski 19’, Bender 80’)

Niemcy jako pierwszy i jedyny zespół kończą swoją grupę z kompletem punktów. Podopieczni Joachima Lowa w ostatnim meczu grupy śmierci ograli Duńczyków 2:1, eliminując tym samym Skandynawów z turnieju. Swój 100. występ w niemieckich barwach 44. golem ukoronował Lukas Podolski, a zwycięskiego gola na dziesięć minut przed końcem zdobył rewelacyjny, świeżo upieczony prawy obrońca, Lars Bender, który zastępował wykartkowanego Jerome’a Boatenga. Niemcy w ćwierćfinale w Gdańsku zmierzą się z Grekami.

Grupa C:

18 czerwca, Gdańsk, Arena Gdańsk
Hiszpania – Chorwacja 1:0 (Navas 88’)

W starciu z Chorwacją po raz pierwszy od dawien dawna zobaczyliśmy Hiszpanię grającą na bezbramkowy remis. Ostatecznie Mistrzowie Świata osiągnęli swój cel, wygrywając minimalnie, choć mimo to zasłużenie 1:0 po bramce rezerwowego Jesusa Navasa, niemniej jednak dużo zawdzięczają Casillasowi, który kapitalnie obronił uderzenie Rakiticia z kilku metrów, oraz sędziemu, który nie podyktował ewidentnej jedenastki za beznadziejne wejście Ramosa na nogi Mandzukicia.

Iniesta (asysta przy golu Navasa), Busquets, Pique grali 90 minut. Xavi został zmieniony w 89. minucie przez Negredo. Fabregas wszedł na plac gry w 73. minucie za Davida Silvę, tymczasem Valdes i Pedro nie wstali z ławki rezerwowych.

18 czerwca, Poznań, Stadion Miejski
Włochy – Irlandia 2:0 (Cassano 35’, Balotelli 90’)

Włosi mieli ograć Irlandię i ją ograli. Swój plan wykonali 90% procentach. Dlaczego nie w 100%? Gdyż musieli strzelić co najmniej trzy gole, żeby na pewno awansować kosztem Chorwatów w przypadku remisu 1:1 w Gdańsku. Niemniej jednak indolencja strzelecka „Hrvatskiej” pozwoliła i tak Azzurrim awansować do ćwierćfinału. Bramki dla Italii zdobyli napastnicy: Antonio Cassano i (uwaga!) Mario Balotelli, który jako kolejny przełamał się na tym turnieju. Irlandia kończy mistrzostwa z zawstydzającym bilansem – 0 punktow i 1-9 w bramkach.

Grupa D:

19 czerwca, Donieck, Donbass Arena
Ukraina – Anglia 0:1 (Rooney 48’)
Ukraińcy zaczęli podobnie jak Polacy w meczu z Czechami, z animuszem, ale nieskutecznie. Anglicy bardzo spokojnie ich wyczekali, by w drugiej połowie wykazać się większym doświadczeniem, strzelić zwycięskiego gola i zapewnić sobie awans do kolejnej rundy. Gospodarze mistrzostw solidarnie za burtą już po fazie grupowej.

19 czerwca, Kijów, Stadion Olimpijski
Szwecja – Francja 2:0 (Ibrahimovic 53’, Larsson 90’)
Grający tylko i wyłącznie o honor Szwedzi zasłużenie ograli reprezentację Francji. Piękną bramkę w tym spotkaniu strzelił Zlatan Ibrahimovic, a wynik ustalił już w doliczonym czasie gry Sebastian Larsson. Trójkolorowi wypadli bardzo blado, a swój awans zawdzięczają tylko porażce Ukrainy z Anglią. Za karę jednak w ćwierćfinale przyjdzie im się mierzyć z Hiszpanią.

Statystyki:
- Padło  14 goli (1,75 na mecz)
- Sędziowie pokazali 38 żółtych i 1 czerwoną kartkę
- Mecze obejrzało 357 tysięcy widzów

Najlepszy mecz: Dania – Niemcy 1:2

Jedenastka ‘kolejki’:  Casillas (Hiszpania) – Bender (Niemcy), Mellberg (Szwecja), Balzaretti (Włochy) – Karagounis (Grecja), Pilar (Czechy),  Jiracek (Czechy), Gerrard (Anglia), Iniesta (Hiszpania) – C. Ronaldo (Portugalia), Ibrahimovic (Szwecja)

Piłkarz „kolejki”: Cristiano Ronaldo (Portugalia)
Cristiano we wspaniałym stylu zrehabilitował się za nieudane poprzednie dwa mecze i w starciu z Holandią zdobył dwa gole, przesądzające o awansie Portugalczyków.

Największe rozczarowanie: Rosja
Wygrać pierwszy mecz 4:1 z późniejszym zwycięzcą grupy, a i tak odpaść z rozgrywek – to dopiero sztuka. Rosjanie jej dokonali, czym doprowadzili do wściekłości swoich fanów.

Najlepszy zespół: Szwecja
Szwedzi, którzy nie mieli żadnych szans na awans, zaprezentowali swój nieprzeciętny charakter i w swoim ostatnim meczu całkowicie zasłużenie ograli faworyzowanych Francuzów. Brawo.

Bramka ‘kolejki’: gol Ibrahimovicia w meczu z Francją
Piękne uderzenie z woleja Ibry było zdecydowanie najpiękniejszym trafieniem trzeciej serii spotkań, choć nie można także nic zarzucić wspaniałej bramce Balotellego w meczu z Irlandią.

Statystyki:
- w 24 meczach padło 60 goli (2,5 na mecz)
- sędziowie pokazali 97 żółtych i 3 czerwone kartki
- mecze obejrzało 1 069 261 widzów (44553 na mecz)

Najlepszy mecz: Szwecja – Anglia 2:3

Jedenastka fazy grupowej: Casillas (Hiszpania) – Coentrao (Portugalia), Hummels (Niemcy), De Rossi (Włochy) – Jiracek (Czechy), Pirlo (Włochy), Gerrard (Anglia), Dzagojew (Rosja), Iniesta (Hiszpania) – Mandzukic (Chorwacja), Gomez (Niemcy)

Najlepszy piłkarz: Andres Iniesta (Hiszpania)
Piłkarz Barcelony rozgrywa naprawdę dobry turniej, będąc motorem napędowym reprezentacji Hiszpanii. O jego klasie świadczy fakt, że w każdym meczu próbuje go zatrzymać nawet do 5 obrońców przeciwnika.

Największe rozczarowanie: Holandia
Wicemistrzowie świata w trzech meczach nie zdobyli nawet punktu, przegrywając z Danią, Niemcami i Portugalią. To wielkie rozczarowanie dla takich zawodników, jak Van Persie, Sneijder czy Robben.

Najlepszy zespół: Niemcy
Podopieczni Joachima Lowa zrobili dla siebie z grupy śmierci, grupę śmiechu, zwyciężając we wszystkich trzech pojedynkach i prezentując równą dobrą formę.

Najpiękniejsza bramka: Gol Welbecka w meczu ze Szwecją i bramka Błaszczykowskiego w starciu z Rosją
Nie mogłem się zdecydować, która bramka była ładniejsza, więc zwyciężają obie – piękne uderzenie piętą piłkarza MU, a także bomba kapitana reprezentacji Polski.