Johan Cruyff nie żyje

1

W wieku 68 lat, w Barcelonie, w otoczeniu rodziny, zmarł Johan Cruyff. Holender od kilku miesięcy walczył z nowotworem płuc. Był jednym z najwybitniejszych piłkarzy i trenerów w historii piłki nożnej, twórcą potęgi i stylu m.in. FC Barcelony.

Cruyff był trzykrotnym laureatem Złotej Piłki (1971, 1973, 1974). Dziewięć razy zdobywał mistrzostwo Holandii, raz Hiszpanii. Oprócz tego ma na koncie trzy Puchary Europy, dziewięć Pucharów Holandii i jeden Króla.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Śmiało można powiedzieć, że stworzył własny styl i filozofię futbolu, którą do dziś podąża wielu trenerów – jak choćby Pep Guardiola czy Luis Enrique. To z Cruyffem u sterów FC Barcelona po raz pierwszy w historii wygrała Ligę Mistrzów (Puchar Europy, 1992 rok). Święcił triumfy także w Ajaksie Amsterdam.

Po zakończeniu przygody z ławką trenerską doradzał m.in. Joanowi Laporcie, który uczynił go honorowym prezydentem FC Barcelony (tego tytułu pozbawił go Sandro Rosell). Był także selekcjonerem reprezentacji Katalonii.

- Jestem ekspiłkarzem, ekstrenerem, eksdyrektorerm, eksprezydentem honorowym, eks menedżerem… Ładna lista, która doskonale pokazuje, że wszystko zawsze ma swój koniec – powiedział kiedyś.

Życie “Boskiego Johana” skończyło się w piątek 24 marca nad ranem. Miał 68 lat.

 

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273