La Liga gra: 1. kolejka!

La Liga wreeeeszcie wystartowała! Po ponad trzymiesięcznej przerwie piłkarze wrócili na hiszpańskie boiska. Czas na podsumowanie pierwszej serii spotkań. Zapraszamy.

Nowy sezon wystartował na boisku beniaminka, w Vigo, gdzie miejscowa Celta przegrała po wyrównanej walce z Malagą. Innym beniaminkom poszło w tej kolejce znacznie lepiej. Deportivo pokonało Osasunę 2:0, a Valladolid ograł na wyjeździe Saragossę 1:0.

Pierwszym liderem Ligi BBVA została Barcelona. Piłkarze Tito Vilanovy zagrali świetnie przeciwko Realowi Sociedad i zwyciężyli bardzo pewnie 5:1. Dwa gole dla Barcy zdobył El Pichichi poprzedniego sezonu – Lionel Messi, a jedno trafienie dołożył wracający po wielomiesięcznej przerwie David Villa. Dwa punkty do odwiecznego rywala na starcie stracił madrycki Real, który tylko zremisował z Valencią 1:1.

Kapitalne widowisko obejrzeli kibice Bilbao. Mimo to jednak opuszczali San Mames w kiepskich nastrojach, bo Athletic przegrał z Betisem 3:5. Na Balearach dwie bramki Izraelczyka Tomera Hemeda pozwoliły zwyciężyć Mallorce 2:1 w starciu z Espanyolem. Już w pierwszej kolejce spotkały się drużyny Rayo i Granady, które w ostatniej serii spotkań poprzedniego sezonu bezceremonialnie spuściły do drugiej ligi Villarreal. Tym razem żadnych umów nie było, ale i tak Rayo ponownie wygrało 1:0 po bramce z doliczonego czasu gry.

W pozostałych meczach Levante zremisowało z Atletico 1:1, a Sevilla ograła Getafe 2:1.

Oto wyniki 1. kolejki:

Celta – Malaga 0:1 (Fabrice)

Sevilla – Getafe 2:1 (Fazio, Negredo – Alexis)

Mallorca – Espanyol 2:1 (Hemed x2 – Wakaso)

Real M. – Valencia 1:1 (Higuain – Jonas)

Athletic – Betis 3:5 (De Marcos, San Jose x2 – R. Castro, J. Molina x2, Benat, Pozuelo)

Barcelona – R. Sociedad 5:1 (Puyol, Messi x2, Pedro, Villa – G. Castro)

Levante – Atletico 1:1 (El Zhar – Arda Turan)

Deportivo – Osasuna 2:0 (Riki, N. Oliveira)

Rayo – Granada 1:0 (Trashorras)

Saragossa – Valladolid 0:1 (Oscar)

Statystyki 1. kolejki La Liga
- Padło 29 goli
- Sędziowie pokazali 29 żółtych i żadnej czerwonej kartki
- Mecze obejrzało 289 tysięcy kibiców (28900 na mecz)

Jedenastka kolejki: D. Alves (Valencia) – Rukavina (Valladolid), Puyol (Barcelona), Ballesteros (Levante), Fazio (Sevilla) – Benat (Betis), Aguilar (Deportivo) – Tello (Barcelona), Messi (Barcelona) – J. Molina (Betis), Hemed (Mallorca)

Piłkarz kolejki: Tomer Hemed (Mallorca)
Izraelczyk z polskim paszportem był prawdziwym bohaterem Mallorki, strzelając dwa gole Espanyolowi.

Bramka kolejki: gol Trashorrasa w meczu z Granadą
Pomocnik Rayo popisał się cudownym strzałem z rzutu wolnego w doliczonym czasie meczu z Granadą. Trashorras uderzył idealnie w okienko bramki Tono. Co ważniejsze, ta bramka dała zespołowi z Madrytu trzy punkty.

Mecz kolejki: Athletic – Betis 3:5
Prawdziwy emocjonalny rollercoaster przeżyli kibice na San Mames. Do przerwy goście z Sewilli prowadzili 3:0, by w drugiej połowie pozwolić rywalom na doprowadzenie do wyrównania. Ostatecznie to jednak Andaluzyjczycy zadali dwa ostateczne ciosy i to oni mogli się cieszyć z kompletu punktów. Przy tym sam mecz był niesamowity.

Pozytywne wyróżnienie kolejki: wielki powrót Davida Villi!
Pierwsze oficjalne spotkanie El Guaje od ośmiu miesięcy i od razu jego bardzo aktywna postawa zakończona bramką. Barcelona może mieć bardzo dużo pożytku z Davida w tym sezonie. Oby tak dalej!

Negatywne wyróżnienie kolejki: defensywa Athletiku Bilbao
Zawodnicy Betisu Sewilla wjeżdżali z piłką do bramki Basków, zdobywając aż pięć goli, z czego  cztery z odległości nie większej niż 10 metrów. Na tym poziomie nie można tak grać w obronie…

Wydarzenia kolejki: Barca pierwszym liderem!
Po efektownym zwycięstwie 5:1 nad Realem Sociedad FC Barcelona wskoczyła na pierwsze miejsce w ligowej tabeli. Czy podopieczni Vilanovy utrzymają je do końca sezonu?

Pierwsza wpadka Realu
Nie tak wyobrażali sobie rozpoczęcie sezonu mistrzowie Hiszpanii. „Królewscy” zaprezentowali przeciętną formę i tylko zremisowali  na własnym stadionie z Valencią.

Najmłodszy gol w historii La Liga
Młodziutki napastnik Malagi, Fabrice Olinga stał się najmłodszym strzelcem w historii La Liga. Kameruńczyk z akademii Samuela Eto’o w meczu z Celtą trafił do siatki w wieku 16 lat i 98 dni. Radość tym większa, że był to gol na wagę trzech punktów dla Malagi.