Mały geniusz piłki nożnej

 

Obecnie uważany za najlepszego piłkarza na świecie. Czterokrotny zdobywca FIFA Ballon d’Or, czyli nagrody dla najlepiej prezentującego się zawodnika w mijającym roku kalendarzowym. Mały wielki człowiek – można by rzec. Ikona FC Barcelony i  podpora reprezentacji Argentyny. Jak to tak naprawdę jest z tym Messim? Geniusz, nadczłowiek, czy może po prostu nieziemsko utalentowany, ale i pracowity sportowiec?

“Pamiętam, jak na olimpiadzie w 2004 roku spotkałem gwiazdę chińskiej koszykówki Yao Minga i czułem się przy nim jak krasnoludek. Przy jego 229 centymetrach wzrostu musiałem nieźle zadzierać głowę, by na niego spojrzeć. W Pekinie z kolei to ja patrzyłem na kogoś z góry: był to mały geniusz argentyńskiej piłki –  Lionel Messi”

Cytat ten pochodzi z autobiografii Usaina Bolta – obecnie najszybszego człowieka na świecie. Bardzo lubię, kiedy sportowcy nawiązują do sukcesów innych sportowców. W tym wypadku Mistrz wypowiedział się o Mistrzu. Jako wielka fanka królowej sportu, czyli lekkiej atletyki, wiem o Usainie Bolcie sporo. Również to, że jest fanem futbolu. Zatem określając Leo Messiego „geniuszem argentyńskiej piłki” zdecydowanie wiedział, co i o kim mówi.

Usain Bolt w swojej wypowiedzi nawiązał do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Lionel Messi jest jednym z niewielu zawodników, który na swoim koncie obok niezliczonych ilości nagród indywidualnych i trofeów klubowych ma również złoty medal olimpijski, co w świecie futbolu nie jest sytuacją powszechną. Wielu twierdzi, iż Igrzyska nie są najważniejszą imprezą dla piłkarzy, dlatego często rezygnują oni z występów w tej organizowanej cyklicznie co cztery lata imprezie. Messi zdecydował się jednak wesprzeć reprezentację narodową Argentyny i razem z nią zdobył złoty medal Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, czym zapewne zyskał jeszcze większy szacunek swoich fanów.

Kiedyś nie do zatrzymania, teraz jakby przygasł.

Ostatnio pojawiły się informacje jakoby Argentyńczyka dopadł mały kryzys. Ile w tym prawdy? Messi nie strzela w obecnym sezonie tylu goli, ilu moglibyśmy się po nim spodziewać – w tabeli strzelców Primera Division jest dopiero na trzecim miejscu (ex aequo z Carlosem Baccą – 7 bramek, natomiast za Cristiano Ronaldo – 16 bramek i Neymarem – 9 bramek). Brak goli nie jest jednak w tym wypadku jedynym kryterium, na podstawie którego można oceniać Argentyńczyka. Ilość asyst zaliczanych przez niego jest imponująca. Zdaniem Jorge Valdano – byłego argentyńskiego piłkarza, teraz dyrektora generalnego Realu Madryt Messi nie jest już tym samym zawodnikiem, jakim był jeszcze kilka sezonów temu. Według niego 27-latek stracił zdolność do dezorganizacji defensywy przeciwnika. Ma to poniekąd oczywiście związek z tym, iż obecnie odpowiedzialność za strzelanie goli dla Barcelony spadła także na Neymara. Pozycja Messiego na boisku nieco się zmieniła. Teraz Argentyńczyk bardziej niż za strzelanie goli, odpowiedzialny jest za asysty.

Mniej pochlebne komentarze na temat Leo Messiego pojawiły się po przegranym 3:1 meczu z Realem Madryt na Santiago Bernabeu. Argentyńczyk w trakcie spotkania był mało widoczny i zdecydowanie nie pomagał drużynie. Czy to jest jednak powód, aby mówić od razu o jakimś regresie, czy też może braku formy? Messi na Camp Nou jest póki co królem i raczej nikt go nie zdetronizuje. Oczywiście byli, są i będą piłkarze, którzy zabłysną, ale Messi to jednak Messi – ikona Dumy Katalonii. Nie twierdzę, że Argentyńczyk niezależnie od prezentowanej przez siebie formy będzie zawsze na świeczniku, jednak w najbliższym czasie nie zostanie on z pewnością zastąpiony przez innego zawodnika. Messi może zagrać poniżej oczekiwań, lecz mimo wszystko będzie to i tak futbol na wysokim poziomie.