Mundialeiro #20: Estadio… – czyli rozpoczynamy wizytację stadionów + kilka ciekawostek statystycznych

6a00d8341cf45353ef013484d1e824970c-800wi

Po krótkim przedstawieniu poprzednich mistrzowskich turniejów, czas je nieco zsumować. Przed wami kilka liczb i ciekawostek zebranych w jednym miejscu. Poza tym przechodzimy od dzisiaj do informacji związanych bezpośrednio z czerwcowo-lipcową imprezą.

Fakty związane z 19 poprzednimi edycjami Mundialu:
- Do tej pory w choćby jednych zawodach udział wzięło 76 państw. W tym roku do tego grona dołączy Bośnia i Hercegowina.
- Jedyną ekipą, która uczestniczyła we wszystkich eliminacjach i nie zakwalifikowała się na żaden Mundial jest Luksemburg.
- W turniejach rozgrywanych na boiskach Ameryki (Południowej i Północnej) zawsze wygrywała reprezentacja z tamtego kontynentu (Urugwaj u siebie ’30 roku i w Brazylii ’50, Brazylia w Chile ’62, w Meksyku ’70 i w USA ’94 oraz Argentyna u siebie ’78 i Meksyku ’86). W tym roku może być podobnie, gdyż Brazylijczycy i Argentyńczycy zaliczani są do największych faworytów.
- Klasyfikacja medalowa według kontynentów (w nawiasie liczba miejsc: pierwsze-drugie-trzecie):
1. Europa (10-15-15)
2. Ameryka Południowa (9-4-3)
3. Ameryka Północna (0-0-1).
Jak widać mistrzem świata były tylko kraje z dwóch kontynentów. Natomiast jedyny medal spoza Europy i Ameryki Południowej padł łupem Stanów Zjednoczonych w 1930 roku, a więc w pierwszej imprezie.
- Ponadto finał w 1930 roku był jak dotąd jedynym, w którym nie wystąpiła drużyna europejska (Urugwaj wygrał z Argentyną). Co prawda dwie pierwsze lokaty zajęły zespoły spoza Starego Kontynentu w 1950 roku (Brazylia i Urugwaj), ale wówczas rozgrywano rundę finałową złożoną z czterech ekip, a nie półfinały i finał.
- Mistrzem świata było 8 państw: Brazylia (5 razy), Włochy (4), Niemcy (3), Argentyna i Urugwaj (po 2) oraz Anglia, Francja i Hiszpania (po 1).
- Najlepszym strzelcem w historii jest Brazylijczyk Ronaldo (15 goli, grał na mistrzostwach w latach 1998, 2002, 2006, 2010). O jednego gola mniej mają Niemcy: Gerd Mueller oraz Miroslav Klose, który znajdzie się w kadrze na tegoroczny turniej i ma szansę pobić wyczyn El Fenomeno. 13 bramek ma zdobytych natomiast Just Fontaine z Francji. Zdobył on je jednak podczas jednych zawodów (w 1958 roku) – wynik ten jest rekordem trafień podczas jednej imprezy.
- Najszybszy gol zdobyty został w spotkaniu o brązowy medal podczas MŚ w 2002 roku (Turcja – Korea Płd. 3:2). Jego autorem był Hakan Sukur (10,89 sekundy po pierwszym gwizdku).
- Brazylia i Niemcy, które zaliczyły dotąd najwięcej występów w mistrzostwach ze wszystkich krajów (odpowiednio 19 i 17 – Niemcy ex aequo z Włochami), zagrały w nich ze sobą tylko raz. W finale w 2002 roku Brazylia zywciężyła po dwóch trafieniach Ronaldo.
- W 2010 roku po raz pierwszy reprezentacja gospodarzy (RPA) nie zdołała awansować choćby do drugiej rundy. Także wtedy jedyny raz do kolejnej fazy nie zdołali przejść tak obrońca tytułu, jak i zdobywca drugiej pozycji na poprzednich mistrzostwach.
- W meczu Ghana – Niemcy w 2010 roku wystąpiło dwóch braci Boateng – Kevin-Prince w barwach Ghany i Jerome w koszulce niemieckiej (na zdjęciu powyżej przywitanie obu graczy przed spotkaniem).

 

Zastanawiałem się, jaką obrać kolejność przy opisywaniu obiektów, na których swoje umiejętności prezentować będzie Neymar, Messi, czy Iniesta. Postawiłem na siłę alfabetu i nazwy miast. Dzisiaj więc stadiony w Belo Horizonte i Brasilii.

 

Novo_mineirão_aérea

Estadio Mineirao położony jest w dzielnicy Pampulha. Zbudowany został w latach 1963-1965. Gospodarzem obiektu są dwa brazylijskie kluby: Atletico Mineiro i Cruzeiro EC. Przed mistrzostwami świata został gruntownie odnowiony, dzięki czemu jest uważany za jeden z najnowocześniejszych stadionów świata. Obecnie może pomieścić ok. 62 tysiące widzów, a rekordem frekwencji jest liczba 132 tysiące (1997 rok). Jedną z jego architektonicznych zalet jest możliwość odprowadzenia 6 milionów litrów wody, która może być potem użyta na nowo.
Miasto: Belo Horizonte
Stadion: Estadio Minerao
Pojemność: około 62 000
Mundialowe mecze: Kolumbia – Grecja, Belgia – Algieria, Argentyna – Iran, Kostaryka – Anglia, spotkanie 1/8 finału, półfinał

 

Estadio-Nacional-Mane-Garrincha-00001

Po wielkim przebudowaniu starego Estadio Mane Garrincha powstał Estadio Nacional, wizytówka stolicy Brazylii. Charakterystyczną częścią jest okrągła fasada z dachem (niczym bardzo duża płyta CD) i wsporniki, które, jakby zapałki, ją utrzymują. Obecnie wejdzie tam około 70 tysięcy kibiców, co czyni ten obiekt drugim pod względem wielkości podczas letniego turnieju. Stadion jest bardzo przyjazny środowisku, ponieważ był budowany z myślą o neutralności węglowej i recyklingu. Jego koszt szacowany jest na jakieś 900 milionów dolarów amerykańskich (drugi najdroższy na świecie, po Wembley). Po mistrzostwach mają odbywać się tam imprezy kulturalne i koncerty.
Miasto: Brasilia
Stadion: Estadio Nacional
Pojemność: około 70 000
Mundialowe mecze: Szwajcaria – Ekwador, Kolumbia – WKS, Kamerun – Brazylia, Portugalia – Ghana, spotkanie 1/8 finału, ćwierćfinał, mecz o 3. miejsce

**************************************************
Do Mistrzostw Świata pozostało 16 dni.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273