Mundialeiro #21: Ekologia vs nowoczesność, czyli dwa różnie spojrzenia na budowanie stadionów

BouO_RYCcAAMiO4

Opuszczamy stolicę Kraju Kawy, Brasilię i podążamy do kolejnych dwóch miast, w których umieszczone są mundialowe stadiony. Tym sposobem docieramy najpierw do Cuiaby, a następnie do Curitiby.

 

arena_pantanal_site_3724

Cuiaba to półmilionowe miasto położone w Regionie Środkowozachodnim. Arena Pantanal, która tam się znajduje, słynie przede wszystkim z tego, że zbudowana jest z surowców odnawialnych. To dlatego bardzo często jest nazywana “Wielka Zieleń”. Koszt jej budowy oscylował w granicach 200 mln $. Powstała specjalnie na potrzeby turnieju i może pomieścić mniej więcej 41 tysięcy widzów. Po mistrzostwach stadion zostanie prawdopodobnie zmniejszony, by służył lokalnym klubom – Mixto i Operario.
Miasto: Cuiaba
Stadion: Arena Pantanal
Pojemność: około 41 000
Mundialowe mecze: Chile – Australia, Rosja – Korea Południowa, Nigeria – Bośnia i Hercegowina, Japonia – Kolumbia

 

arena-da-baixada-soccer-stadium

Curitiba (polski: Kurytyba) leży z kolei na południu kraju. Jest to stolica stanu Parana. Liczy prawie 2 miliony mieszkańców. Stanowi również najważniejszy ośrodek Polaków w Brazylii (ponad 70% kolonii brazylijskiej osiedlona jest właśnie tam). Miasto jest bardzo ważne, jeśli chodzi o przemysł oraz komunikację. Nas jednak najbardziej interesuje jedna z mistrzowskich aren – Arena da Baixada. Przed imprezą musiała być jedynie odświeżona, bowiem już po odnowie w 1999 roku była bardzo nowoczesna. W tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia, więc rozegranie na niej kilku mundialowych spotkań będzie świetnym uhonorowaniem. Na czas turnieju zwiększono liczbę miejsc na obiekcie z 30 do jakichś 43 tysięcy. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tam Atletico Paranaense.
Miasto: Curitiba
Stadion: Arena da Baixada
Pojemność: około 43 000
Mundialowe mecze: Iran – Nigeria, Honduras – Ekwador, Australia – Hiszpania, Algieria – Rosja

 

**************************************************

_75138143_022444141

Wczoraj w stolicy kraju doszło do zamieszek. Policja musiała użyć gazu łzawiącego, by powstrzymać ludzi demonstrujących swoje niezadowolenie w związku z organizacją tak dużego przedsięwzięcia, podczas gdy są mieszkańcy żyjący w wielkim ubóstwie.

W kierunku służb porządkowych poleciały kamienie rzucane przez protestujących, którzy chcieli dostać się nawet na znajdujący się w mieście stadion – jedną z turniejowych aren. Jest to ostatnia z serii demonstracji w Brazylii wyrażających niezadowolenie odnośnie kosztów zorganizowania turnieju. Początkowo podano do wiadomości publicznej, że kwota ta oscylować będzie wokół miliarda dolarów, tymczasem urosła aż dziesięciokrotnie. Mówi się, że będą to do tej pory najdroższe mistrzostwa w historii.

_75138155_75138144

Szacuje się, że we wczorajszej manifestacji udział brało 1500 osób. Jeden z funkcjonariuszy został nawet ranny w nogę i musiał zostać odwieziony do szpitala.

Źródło: BBC

 

Ustosunkowując się do wczorajszego protestu, trzeba zwrócić uwagę na sytuację ludzi mieszkających w Brazylii. Powszechnie uważa się, że jest to kraj najbardziej kontrastowy, jeśli chodzi o zamożność. Nie brakuje milionerów, ale mnóstwo jest osób, które ledwo wiążą koniec z końcem. Protesty odnoszące się do wydanych pieniędzy są coraz silniejsze, ponieważ społeczność czuje się po prostu oszukana. Z tego powodu organizowane są różne akcje, które mają uświadomić władzom, jaka obecnie jest sytuacja. Jedną z form jest malowanie graffiti na elewacjach budynków. Najczęstszym motywem jest obrazek dzieci, przed którymi leży talerz z piłką (zdjęcie u góry). Nie trzeba chyba tłumaczyć przesłania tego widoku. Wydaje się, że wszystko może naprawić tylko jedna rzecz – wygranie przez Brazylijczyków pucharu. Jeśli nie, możemy być cały czas świadkami podobnych wybryków. A przecież za dwa lata igrzyska w Rio…

**************************************************
Do Mistrzostw Świata pozostało 15 dni.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273