Naukowcy chcą poznać “szósty zmysł” Leo

Daniel Kahnemann, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 roku, chce poznać tajemnice, które skrywa mózg Lionela Messiego. Amerykański psycholog pragnie “odkryć mechanizm, który pozwala myśleć i decydować tak szybko”, jak w przypadku crack’a Blaugrany.

Tymczasem inny niemiecki profesor szuka “szóstego zmysłu”, który pozwala na znacznie większą zdolność gromadzenia informacji.

Leo Messi jest przedmiotem badań nie tylko profesora Pietera Medendorpa, który będzie chciał dowiedzieć się, jakie mechanizmy pozwalają na tak szybkie myślenie, reagowanie i właściwe podjęcie decyzji w ułamku sekundy. Dla ‘Champions‘, oficjalnego magazynu UEFA, mówił także Norbert Hagemann z niemieckiego Uniwersytetu w Kassel. Hagemann zbada najlepszego piłkarza na świecie, by móc odkryć u niego “szósty zmysł”, który pozwala na większą możliwość gromadzenia informacji.

Według Hagemanna, argentyński geniusz ma większe możliwości niż pozostali piłkarze. Okazuje się, że wszystko tkwi w mózgu Argentyńczyka, który patrząc zapamiętuje więcej, niż pozostali. Działanie mózgu Messiego jest z pewnością niezwykłe, gdyż działa on podobnie do szachisty. Nie zapamiętuje on wszystkiego jako całość, a jako 5-6 fragmentów.

Inny ekspert w dziedzinie psychologii, Daniel Kahnemann mówi natomiast o “intuicji eksperckiej”. Amerykanin porównuje Pchłę do strażaka, który dokładnie wie, kiedy płonący dom może eksplodować. W każdym bądź razie, ’10′ Dumy Katalonii, najlepszy piłkarz świata ma w sobie coś, czego nie mają inni i to właśnie sprawia, że jest po prostu wybitny.

[Źródło: Mundo Deportivo]