Oceny piłkarzy Barcelony po meczu z Eibar

Eibar długo stawiał dzielny opór, ale beniaminek w generalnym rozrachunku poległ z Barceloną 0:3 na Camp Nou. Do oceny graczy z Katalonii zaprosiliśmy Pana Zbigniewa Wodeckiego, który swoim fachowym okiem przyjrzał się podopiecznym Luisa Enrique. Co z tego wynikło?

PS. Po nadesłaniu odpowiedzi przez Pana Zbigniewa, doszliśmy do wniosku, że są one nieco… inne, a właściwie… takie same. Dlatego w ogólnej ocenie wzięliśmy pod uwagę jedynie oceny Przemysława Kasiury.

bravo

Zbigniew Wodecki: 10/10  Ogólna Ocena: 7/10 Przemysław Kasiura: 7/10

Claudio Bravo kontynuuje swoją niesamowitą serię ośmiu meczów z rzędu, w których nie puścił żadnego gola. Ta sztuka jednak nie udałaby się, gdyby nie nieporadność w ataku Capo oraz Saula, którzy w pierwszej połowie mieli doprawdy wyborne sytuacje do umieszczenia piłki w siatce Bravo. Trzeba jednak pochwalić Chilijczyka za dobre zachowanie przy sam na sam z Saulem oraz za… dzielne statystowanie między słupkami w drugiej odsłonie spotkania.

alves

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 6/10 Przemysław Kasiura: 6/10

Tylko 5 na 17 jego dośrodkowań nie spotkały się z głowami eibarskich defensorów. Mimo swojej aktywności w ofensywie, starał się nie zapominać o obronie. Kilka razy załapał się na tiki-takę z Messim lub Xavim, co na pewno mogło się podobać katalońskim kibicom.

pique

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 4/10 Przemysław Kasiura: 4/10

To nie jest przypadek, że o życiu Gerarda Pique coraz częściej dowiadujemy się z takich serwisów jak Pudelka, a nie chociażby Przeglądu Sportowego. Po jego dwóch zaspaniach i błędach w komunikacji, Eibar miało dwie klarowne, niemalże 150% sytuacje. Jego uderzenia głową po dośrodkowaniach również pozostawiały wiele do życzenia. Kiepsko.

mathieu

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 6/10 Przemysław Kasiura: 6/10

Zagrał nieco lepiej niż jego “Waka Waka” kolega, lecz też nie wyróżnił się ani niczym świetnym, ani nie skiksował żadnej akcji. Solidnie, pewnie i jednocześnie bez błysku.

alba

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 6,5/10 Przemysław Kasiura: 6,5/10

Czasem był “wożony” po swojej stronie przez skrzydłowych Eibaru, ale w sumie summarum kanalizował wszelkie zapędy ofensywy gości po jego flance. Miał też swój wkład w kilka ciekawych akcji, ale zwykle tylko jego podania inicjowały zagrożenie pod bramką Irrurety.

mascherano

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 7,5/10 Przemysław Kasiura: 7,5/10

Pierwszy od lat mecz Javiera Mascherano w drugiej linii okazał się “partidazo” w jego wykonaniu. Ściana na środku boiska, spokojna i chłodna krew w zespole. Większość kontrataków Eibar kończyła się już w zalążku, dzięki świetnemu pressingowi Mascherano. Na miejscu Busquetsa martwiłbym się, czy aby na pewno on jest najlepszym pivotem w Dumie Katalonii.

sergiroberto

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 4/10 Przemysław Kasiura: 4/10

Sergi Roberto został po raz kolejny zapamiętany przez swoje straty i… oh, wait. W 13′ minucie wziął udział w akcji Barcelony, odgrywając piętą do Messiego w polu karnym Eibaru. Poza tym był niemrawy, mało aktywny oraz nie spowodował zbyt wielu groźnych akcji dla Barcelony. W defensywie również zawodził.

xavi

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 7/10 Przemysław Kasiura: 7/10

Zdecydowanie Maestro. Abstrahując już od gola, jakiego strzelił w drugiej połowie, rządził i dzielił w środku pola oraz na 30 metrze przed bramką Irrurety. Świetnie przygotowany technicznie, lecz starość to już nie radość - coraz bardziej przekonuje mnie fakt, że Xavi najbardziej nadaje się na rezerwowego, od którego nie wymagałoby się gry na pełnych obrotach przez całe 90 minut. Jego najszybciej dopadło zmęczenie, choć mimo to wyróżniał się pozytywnie na tle wszystkich piłkarzy.

pedro

To on w ogóle grał od pierwszego gwizdka sędziego? Patrząc po akcjach Barcelony, szczególnie z pierwszej połowy meczu, komentator nie użył ani razu słowa “Pedro”. Okazało się, że był trochę taką szarą eminencją ofensywy Barcelony, ściągającą na siebie czasem nawet podwójne krycie, robiąc miejsce Leo Messiemu. Inyymi słowy lepiej mu szło, gdy piłki przy sobie nie miał, niż wtedy, gdy ją miał.

messi

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 8/10 Przemysław Kasiura: 8/10 (ZM)

Gwiazda. Trochę egoistyczna, bo w 20 minucie nie wykorzystał świetnej okazji, mimo iż mógł podać do Neymara. Czasem brakowało mu trochę szczęścia, ale przede wszystkim starał się i biegał, co u Messiego wcale nie jest chlebem powszednim. Popisywał się doskonałymi rajdami, jak np. tym z 24 minuty spotkania. Ponadto strzelił cudownego gola po pięknym indywidualnym, rzec można firmowym, rajdzie. Nie mówiąc już o wybornej asyście przy golu Xaviego. Magisterial Lionel.

neymar

Zbigniew Wodecki: 10/10 Ogólna Ocena: 7/10 Przemysław Kasiura: 7/10

Gdy pisaliśmy ostatnie oceny Neymara, zdanie rozpoczynało się tak: “Mimo strzelonej bramki grał ospale i przewidywalnie dla rywali. Wydawało się, jakby tuż przed meczem przejechał maraton rowerowy w Murowanej Goślinie.” Kopiuj, wklej, wypisz, wymaluj. Czasem na siłę szukał Messiego, choć równie często podejmował się całkiem interesujących rajdów indywidualnych. Został ukarany żółtą kartką, ale tylko sędzia wie za co dokładnie Neymar musiał obejrzeć właśnie ten kartonik. Dobry występ, ale bez fajerwerków.

REZERWOWI:
iniesta

Wystarczyło kilkanaście minut, aby Don Andres przypomniał nam o sobie. Mimo ostatniego braku formy, Hiszpan popisał się kilkoma doskonałymi podaniami, szczególnie pod koniec spotkania. To napawa bardzo optymistycznie przed zbliżającymi się derbami z Madrytem.