Oficjalny przewodnik Mistrzostw Świata FIFA – recenzja

8ba12ef5f6ffd228c982c10f9823f8fa8ffa9bca

30 kwietnia na półki w księgarniach trafiło coś dla piłkarskich kolekcjonerów. Na rynek wyszła pozycja wydawnictwa Aha!, która przedstawia album wydany na podstawie licencji udzielonej przez FIFA, wprowadzająca nas w nastrój Mistrzostw Świata. Miłośnicy tego typu publikacji nie powinni mieć problemów ze znalezieniem czegoś, co ich najbardziej interesuje.

Na początek autorzy przedstawiają nam dogłębnie kraj, byśmy jak najbardziej wdrożyli się w obowiązujące tam zasady i kulturę. Opis całego państwa, a także ukazanie znaczenia tamtejszego futbolu dla całego sportowego świata, uświadamia czytelnikowi, że Kraj Kawy to idealne miejsce do goszczenia takiej imprezy. Po przedstawieniu historycznych momentów brazylijskiej kadry na najważniejszych turniejach, jak również liczby wspaniałych rodzimych piłkarzy, zdajemy sobie sprawę z wyjątkowości tamtego regionu w kwestii postrzegania piłki nożnej.

Wydawcy ujęli również kulisy przyznawania temu krajowi organizacji Pucharu Świata. Nie mogło zabraknąć także wspomnienia o brazylijskich stadionach. Każdy jest na swój sposób fantastyczny. Ciekawostki, które towarzyszą opisowi tych obiektów, dodają im wyjątkowości. Możemy spotkać arenę wykonaną z surowców odnawialnych, jak i taką, która kształtem przypomina wielki wiklinowy kosz. Moim faworytem i tak pozostaje jednak legendarna Maracana w Rio de Janeiro.

Zanim rozlosowano skład turniejowych grup, przez ponad dwa lata toczyły się boje, mniej lub bardziej wyrównane, o 31 wolnych biletów na wyjazd do Ameryki Południowej. Twórcy albumu nie zapomnieli również o tym. Cały przebieg kwalifikacji, podzielony na kontynenty, jest bardzo przejrzysty i stanowi znakomity obraz dla czytelnika.

Następny rozdział rozpoczyna się od dwustronicowego terminarza, który pozwoli na bieżąco śledzić każdy mecz. Kolejne strony przedstawiają nam wszystkie 32 drużyny, które na przełomie czerwca i lipca będą walczyć o Puchar Świata FIFA. Do krótkiego opisu każdej reprezentacji dołączona jest sylwetka szkoleniowca, największej gwiazdy zespołu oraz piłkarzy, których warto obserwować. O ile większość przedstawionych graczy rzeczywiście może być zaliczna do tego miana, o tyle obecność kilku z nich budzi wątpliwości. Bo czy Bastian Schweinsteiger jest faktycznie największą gwiazdą swojej ekipy? Wydaje się, że większy wpływ na grę naszych zachodnich sąsiadów ma ktoś z monachijskiego duetu Götze-Müller, Marco Reus, czy Mesut Özil. Takich niejasnych przypadków jest jednak bardzo mało. Całości dopełnia historia występów danego kraju na imprezie mistrzowskiej. Wszystko stanowi bardzo czytelny ogląd na sytuację i szanse danej reprezentacji w letniej imprezie.

Przedostatnia część także dotyczy historii. Ta jednak opowiada nam o poprzednich Pucharach Świata. Każdy dotychczasowy turniej opisany jest w ładny sposób. Wszystkie wyniki oraz tabele obrazują, które kraje święciły do tej pory największe sukcesy.

Na sam koniec gratka dla statystyków. Wszelkie zestawienia w jednym miejscu. Znajdziemy zarówno klasyfikacje indywidualne i zespołowe. Liczne ciekawostki sprawiają, że dowiadujemy się wielu nowych rzeczy, o których być może nigdy byśmy nie usłyszeli.

Jak widać, przekrój publikacji oferuje coś dla każdego fana. Podróż od kultury, poprzez obiekty i drużyny, aż do interesujących statystyk – każdy znajdzie coś dla siebie. Cały album posiada bardzo pomysłową, kolorową szatę graficzną, która wprowadza nas jeszcze bardziej w to brazylijskie święto futbolu. Wszystko dopełniają fotografie z poprzednich mistrzostw, co sprawia, że książka staje się jeszcze barwniejsza. Do niedociągnięć trzeba zaliczyć kilka drobnych literówek. Najczęściej pojawiają się przy nazwiskach zawodników, które są niepotrzebnie spolszczane. Nie zakłóca to jednak treści, więc nie jest aż tak uciążliwe.

Przewodnik jest znakomitą pozycją dla każdego fana futbolu, który chce przeżywać za nieco ponad miesiąc emocje związane z największym sportowym przedsięwzięciem na świecie. Przed gwizdkiem rozpoczynającym mecz otwarcia warto zapoznać się z wyjątkowością regionu, który będzie gościł najlepszych piłkarzy globu. Myślę, że to dobra okazja do poznania kultury, w której sport jest bardzo istotny, a także historii rywalizacji międzypaństwowej, która liczy już kilkadziesiąt lat. Osobiście również uważam, że album jest swego rodzaju prologiem do następnych emocjonujących etapów, które swój finał będą miały 13 lipca w Rio de Janeiro.

Moja końcowa ocena książki to bardzo mocna ósemka w dziesięciopunktowej skali.

Wydawnictwo: Aha!
Tytuł: “Mistrzostwa Świata FIFA Brazylia 2014. Oficjalna księga”
Liczba stron: 128

Hubert Bochyński

 

Źródło zdjęcia: wydawnictwoaha.pl


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273