Słów kilka o tym, dlaczego Torres nie trafi do Barcy


W ostatnim czasie ożyła debata na temat potencjalnego wzmocnienia ataku Barcy poprzez sprowadzenie napastnika, najczęściej wymienia się Fernando Torresa i Roberta Lewandowskiego. Pomijając dyskusję czy nowy snajper jest potrzebny czy nie, możemy te wszystkie doniesienia włożyć między bajki. Zazwyczaj w Barcelonie jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o Leo Messiego. Nie inaczej jest tym razem. To Argentyńczyk jest moim zdaniem głównym powodem tego, że Barca nie będzie grała w ustawieniu z klasycznym napastnikiem, oczywiście dopóki Leo będzie prezentować formę nie z tej planety.

Całą sprawę tak naprawdę jednym zdaniem wyjaśnił Pep Guardiola podczas niedawnej wizyty w Argentynie. Trener z Santpedor powiedział, że linia boczna jest najlepszym obrońcą. Moim zdaniem trudno lepiej opisać powód przesunięcia Leo Messiego na środek boiska z jego pierwotnej pozycji, jaką było prawe skrzydło ataku. Oglądałem ostatnio mecz Barca – Atletico z 2008r., pierwsza potyczka Pepa w roli trenera przeciwko Rojiblancos. W linii ataku na lewej stronie wystąpił Andres Iniesta, Leo jako prawoskrzydłowy i Samuel Eto’o na pozycji wysuniętego napastnika. Oglądając ten mecz skupiłem się na postawie Messiego, który dopiero rozpoczynał marsz po miano najlepszego futbolisty świata(w 2008r. po raz ostatni jak do tej pory nie został uznany najlepszym piłkarzem globu w plebiscycie Ballon d’Or).  Leo w tym spotkaniu był bardzo aktywny, notował wiele udanych rajdów z piłką i podań, jednak słabo dysponowani tego dnia rywale stanowczo zbyt często radzili sobie z Argentyńczykiem. Leo walczył jak mógł, jednak był ograniczany przez linię boczną; niezależnie od wypracowanej pozycji zawsze mógł co najwyżej podać lub zbiec w kierunku środka boiska.

Ustawiając Messiego na środku pola Pep dał mu większe pole manewru i utrudnił jeszcze bardziej życie obrońcom. Ustawianie na skrzydle tak dysponowanego Messiego jak w ostatnich sezonach jest zwykłym marnotrawieniem potencjału. To dlatego David Villa, snajper z krwi i kości po transferze do Barcelony musiał przestawić się na pozycję lewoskrzydłowego.

Ale zaraz, miało być o nowym nabytku. O czym była mowa, Messi ma zapewnione miejsce na środku ataku. Dzięki jego uniwersalności i umiejętności gry na wielu pozycjach, Barca gra bez klasycznego napastnika. I mimo, że tęsknię za czasami Samuela Eto’o, jestem w stanie zrozumieć pogląd sztabu szkoleniowego mówiący o tym, że nie potrzeba klubowi sprowadzania napastnika “z krwi i kości”. Lekiem na rosnącą z sezonu na sezon Messidependencii ma być Neymar, piłkarz o bajecznej technice, równie uniwersalny, choć nie tak dobry jak Messi. Brazylijczyk ma być alternatywą w ataku dla lidera Barcelony zarówno w różnych sposobach rozegrania akcji, jak i podczas nieobecności La Pulgi. Bardzo trafnym stwierdzeniem jest zdanie mówiące, że sama obecność Neymara na boisku ułatwi grę ofensywną Barcelonie, ponieważ dwóch piłkarzy mniej będzie kryło Leo Messiego. Niewątpliwie w tym zdaniu kryje się ogrom uzależnienia Barcelony od maga z Rosario. Możemy być pewni, że żaden napastnik nie “wygryzie” Messiego, nawet kosztem ustawienia Argentyńczyka za plecami napastnika, co przecież sprawdziło się w meczu z Milanem.

Trudno więc przy obecnej koncepcji sztabu szkoleniowego wyobrazić sobie w składzie Barcelony Roberta Lewandowskiego czy Fernando Torresa. Bardziej prawdopodobny wydawałby się transfer Hiszpana ze względu na umiejętność gry na skrzydle, ale czy na pewno potrzebny jest Barcelonie kolejny skrzydłowy? Moim zdaniem nie, wszystkie pozostałe fundusze, wliczając te ze sprzedaży niepotrzebnych zawodników zostaną przeznaczone na sprowadzenie klasowego obrońcy, którego brakuje w kadrze, ja osobiście trzymam kciuki za transfer Thiago Silvy, ponieważ nie ma na rynku drugiego defensora o tak imponujących umiejętnościach i warunkach fizycznych.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273