Suplementacja, odżywianie oraz zdrowy styl życia piłkarzy FC Barcelony

Jak odżywiają się piłkarze FC Barcelony? Na to pytanie odpowiedział Ricard Pruna na sympozjum “Medycyna Futbolu”. Zaproszony specjalista, obok tych z innych klubów jak Bilbao, Villarreal, Chelsea czy Espanyol, opowiedział słuchaczom co jest ważne w diecie piłkarza z najwyższej półki. Jak się okazało – taka dieta jest w zasięgu niemal każdego człowieka na świecie.

“Każda z nich jest odpowiednio personalizowana dla piłkarza”, zaczął Pruna. “Nie wierzę w ustalanie standardów dla wszystkich graczy, ale w szukanie tego optimum dla każdego z osobna. Na przykład:  Kucharz przygotowuje herbatniki dla każdego, jednakże dla tych, którzy spalają dużo tłuszczów, przygotowywane są migdały, suszone owoce bogate w kwasy tłuszczowe. Dla tych, którzy palą więcej węglowodanów, przygotowywane są klasyczne ciasteczka z większą ilością mąki”.

Pruna opowiedział również o innym przykładzie. “W przerwie spotkań kucharz przygotowuje odpowiednie płyny do nawodnienia oraz żelatynę. Wszystko zawiera około 12,5g węglowodanów w celu rekompensowania utraty glikogenu mięśni. Co ciekawe, szef kuchni przygotowuje żelatynę w różnych smakach, w zależności od gustu graczy: o smaku owoców leśnych, truskawek, pomarańczy, czekolady, a nawet… coli”, zaśmiał się Pruna.

Ponadto jednocześnie podawane są piłkarzom suplementy wraz z napojami. Niektórzy otrzymują więcej witaminy D jeśli mają jej za mało, bądź brakuje im żelaza. Inni otrzymują kurkuminę (składnik curry), która ma właściwości przeciwzapalne, inni białko, a jeszcze inni omega 3, która zapewnia lepszą koordynację ruchów bądź szybszy refleks. Co ciekawe, “przeciętny Kowalski” również może sobie pozwolić na takie suplementy, które dostępne są na polskim rynku (np. sklep kfd – odżywki i suplementy diety).

Co to oznacza? Oznacza to, że choć mało kto z nas może pozwolić sobie na osobistego dietetyka, jak w przypadku piłkarzy FC Barcelony, to środki do zdrowego stylu życia mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy trochę researchu bądź inwestycji w dietetyka i możemy poczuć się jak Rakitić, Iniesta czy Marc Andre Ter Stegen.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/blog/domains/blogfcb.com/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273