Złotousty Romario

Romario to był dopiero gość. Nie dość, że można go umieścić w ścisłej czołówce najlepszych napastników lat 90′ , to jeszcze mówił bez ogródek dokładnie to, co chciał powiedzieć. W dzisiejszym zespole Barcy brakuje mi zawodnika, który po słabym meczu otwarcie przyzna: “nawaliłem, wybaczcie, dajcie mi szansę, a zrobię wszystko, żeby odbudować zaufanie”. Tymczasem piłkarze i trenerzy udają, że nic się złego z Alexisem nie dzieje, nikt nie powie, że sztab trenerski nie miał zielonego pojęcia, jak wykorzystać Messiego w meczach z AC Milan i Realem Madryt, że zostaliśmy rozbici przez drużyny o gorszym potencjale piłkarskim niż FC Barcelona. Brakuje mi człowieka, który nazwie rzeczy po imieniu: Pepe to niegodny miana piłkarza bandyta, a madryckie media są tak przerażone tym, że kibice ich świętoszkowatego klubu zostanie oskarżony o akty rasizmu wobec Alvesa, że są stanie wymyślić najgorszą nawet bzdurę oczerniającą kogokolwiek, oby tylko odwrócić uwagę kibiców. 

Wydaje mi się, że wpływ na obecny stan rzeczy miała obecność Pepa Guardioli, który zawsze godną postawą wobec rywali imponował wszystkim. Sam dziwiłem się, że przez cztery lata panowania na ławce trenerskiej wybuchł tylko raz, na konferencji przed pamiętnym półfinałem Champions League z sezonu 2010/11. Po czterech sezonach piłkarze tak wchłonęli poprawność polityczną i dbanie o swój wizerunek w mediach, że zatęskniłem w drużynie za kimś takim, jak Romario. Być może wypowiadając się w mediach sprawiał wrażenie zbyt pewnego siebie egocentryka, którym pewnie był i jest, ale zawsze można być pewnym, że charyzmatyczny Brazylijczyk niczego nie ukrywa, by się komuś przypodobać. Poniżej prezentuję kilka cytatów Romario, dzięki którym niegdyś zasłynął na czołówkach gazet.

“Kiedy jestem wyspany nie strzelam zbyt dużo bramek, dlatego imprezuję w noc przed meczem.”

[Dziennikarz] Co Pan sądzi o Cristiano Ronaldo?
[Romario] Dobry piłkarz
[Dziennikarz] Tylko dobry?
[Romario] Najlepsi grają w Barcelonie.

“Uwielbiam obozy przygotowawcze z reprezentacją przed Mistrzostwami Świata. Jedyne, co mi się nie podoba to zakaz przebywania z kobietami, przez co nie można uprawiać seksu”

Po co iść na trening o 9 rano, żeby pobiegać kilkadziesiąt minut? Trener mówi, że każdy musi, ale ja przecież nie jestem “każdy”.

“Tata dał mi wiele rad: nie kradnij, nie pij, nie pal, nie bierz narkotyków i nie bądź gejem.”

“[...] ale po co mam trenować, skoro doskonale wiem co robić na boisku?”

“Nie jestem zbytnio szczęśliwy grając w FC Barcelonie, ale FC Barcelona powinna być bardzo szczęśliwa, że gram dla niej.”

“Gdy się urodziłem, Bóg wskazał na mnie palcem i powiedział: to jest dopiero gość.”

“Messi jest bardzo dobry, ale to ja jestem w najlepszej trójce historii futbolu, razem z Pele i Maradoną.”

“Bóg stworzył mnie, bym czarował ludzi pięknymi bramkami.”

“Potrafię mówić po hiszpańsku, po portugalsku, po angielsku, do tego nieźle mówię w języku włoskim i holenderskim. Najlepiej mówię jednak w języku kobiet.”

“Bóg pobłogosławił jego stopy, ale zapomniał o reszcie, przede wszystkim o ustach, ponieważ gdy tylko je otworzy mówi głupoty. Poważnie. Każde jego słowo jest gówniane”
O brazylijskiej legendzie- Pele.

“Milczący Pele to poeta.”

Oczywiste jest to, że nie chcemy, by żaden piłkarz swoimi wypowiedziami psuł wizerunek klubu, jak robi to już trzeci sezon Jose Mourinho w Realu Madryt, jednak przydałby się nam barwny zawodnik, który nie przebiera w słowach. Czy macie swojego kandydata “nowego Romario” Barcy?

źródła cytatów: miesięcznik FourFourTwo Polska, 4dfoot.com